DOLAR 13,5210
EURO 15,2484
ALTIN 802,07
BIST 1.966,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu
İstanbul
5°C
Çok Bulutlu
Per 7°C
Cum 6°C
Cts 6°C
Paz 6°C

16 Soruda Karın Germe Nedir? Nasıl Yapılır?

 16  SORUDA KARIN GERME NEDİR? NASIL YAPILIR?

Karın germe ameliyatı, her iki cinsiyette görülen, karın kaslarının gevşemesi sorununa çözüm getiren fakat kadınlarda daha yaygın uygulanan cerrahi operasyondur. Gebelik sonrasında veya aşırı kilo alıp verme durumunda bollaşan karın derisini toparlamak ve karın bölgesini sıkılaştırmak için karın germe estetiğine başvurulur. Operasyon esnasında karın bölgesinde bulunan fazla yağ ve sarkmış deri alınır ve hastanın karın bölgesi dümdüz bir görünüme sahip olur.

Tıpta abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe, orta ve alt karın bölgesindeki yağ dokusuna ve fazla deriye odaklanır. Karın bölgesinde oluşan yağlanmanın basit bir işlem uygulanarak ortadan kaldırıldığı karın germe estetiği, şişmanlık için bir tedavi yöntemi değildir. Karın bölgesindeki kasları güçlendirmek için yapılır. Daha çok kadınlarda ortaya çıkan gebelik sonrası veya aşırı kilo alıp verme dönemlerinden sonra karın bölgesinde oluşan sarkmayı yok etmek için uygulanan cerrahi işlemdir.

Op. Dr. Leyla Arvas’a göre ameliyat, yaygın olarak uygulanan estetik cerrahi operasyonları arasında ikinci sırada gelmektedir. Hastanın karın bölgesinde bulunan mevcut yağ oranına ve sarkıklık derecesine göre, tam ve mini karın germe ameliyatı olarak ikiye ayrılır.

 • Karın germe ameliyatı kimlere yapılır?

Karın germe ameliyatı, spesifik bir yaş grubuna hizmet eden bir uygulama değildir. Fakat öncelikli olarak adlandırılan belli başlı hasta grupları mevcuttur. Genellikle çoğul hamilelik sonrası göbek bölgesinde yağlanmaya bağlı sarkmalar meydana gelen kişiler bu gruba dâhil edilir. Bunun dışında, karın derisi fazla olan ve sarkma görülen bireyler bu ameliyat için uygundur.

Karın gerdirme estetiği bir zayıflama yöntemi değildir. Bu nedenle fazla kilosu olan sağlıksız kişilerin normal kilolarına inmeden bu operasyonu geçirmesi tehlikelidir. Hamile kalmayı planlayan anne adayları için de ameliyat önerilmez. Operasyon sırasında sıkılaştırılan kas dokusu gebelik sonrası eski haline dönebilir.


 • Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat birden fazla aşamadan meydana gelir. Öncelikle bikini içerisinde bulunan bölgede ve göbek çevresinde bir kesi hattı oluşturulur. Böylelikle sarkan bölgede bulunan fazla deri ve çatlamış deri basit bir işlemle alınır. Göbek deliğinin üstünde kalan bölgedeki kaslar gerdirilir ve göbek deliğinin pozisyonu yeniden ayarlanır.

Kişide eğer fazla yağlanma var ise bu yağlardan da kurtulmak gerekir. Bu aşamada liposakşın ile gereksiz yağlar vücuttan temizlenir. Ameliyat bitiminde bölge dikiş ile kapatılır. Sonrasında fazla sıvıyı emmesi adına deri altına dren adı verilen tüpler yerleştirilir. Ameliyatın süresi hastaya ve ameliyat türüne göre değişiklik gösterir. Son aşama olarak hastanın karın kasları gergin hale getirilerek dümdüz bir karın bölgesi elde edilir.

 • Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyatın süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastanın karın bölgesindeki genişlik, karın bölgesindeki yağlanma seviyesi ve bu bölgedeki deri fazlalığının oranı ameliyat süresini etkileyen faktörlerdendir. Ortalama rakamlara göre, tam karın germe ameliyatı uygulanıyorsa yaklaşık 2 ila 5 saat arasında bir operasyon gerçekleşir. Mini karın germe ameliyatı ise 1-2 saat arası sürebilir.

 • Karın germe ameliyatı öncesinde ve sonrasında ne yapılmalı?

Estetik veya karın yağı aldırma işlemi öncesindeki ilk muayene esnasında doktorunuz genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alır ve karın bölgesindeki deriyi daha yakından tanımak ister. Bu bilgiler doğrultusunda size en uygun operasyon belirlenir. Gerekli incelemeler tamamlandığında nihayet hastanın ameliyat süreci başlatılır.

Ameliyat sonrasında takip edilmesi gereken süreç doktor ile birlikte yürütülmelidir. Genellikle 1 hafta içerisinde gündelik işlere dönüş söz konusudur. İlk bir ay karın korsesi kullanmak zorunludur. Ayrıca karın bölgesinde bulunan dikişlerin zarar görmemesi için ilk bir hafta bu bölgeyi fazla rahatsız etmemek önerilir. Cinsel yaşama geri dönülmesi herhangi bir ağrı bulunmadığı takdirde 2 haftayı bulmaktadır.

Kaynak : www.quartzclinique.com/karin-germe

 • Ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrasında hasta 1-2 gün süre ile hastanede gözetim altında tutulur. İlk gün refakatçi desteği ile ikinci gün ise yavaş yavaş yürümeye başlayabilir. İlk zamanlar yürürken hastanın vücudunda hafif bir eğilme görülebilir fakat kısa zamanda bu durum düzelecektir. İyileşme süresi hastadan hastaya değişiklik gösterse de genellikle 4 ila 6 hafta arasında vücut kendini toparlamaya başlar. İzlerin geçmesi ise bir iki yılı bulabilir.

Hastalara ilk bir ay takması için doktor tavsiyesi ile karın korsesi verilir. Karın korsesi vücudun daha hızlı düzelmesine ve iyileşmesine fayda sağlar.

 • Karın germe estetiği riskli mi?

Her ameliyatın kendine özgü birtakım riskleri olmakla birlikte karın germe ameliyatı için fazla risk söz konusu değildir. Estetik pratik ve ameliyat sonrası hastanın çabuk toparlandığı bir işlemdir. Nadiren olsa da deri altında sıvı birikmesi, kanama ve enfeksiyon görülebilir fakat doktor kontrolünde bu komplikasyonlar kolayca önlenir.

 • Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Karın gerdirme ameliyatı olmak isteyen hastalarda en merak uyandıran konulardan birisi de ameliyat sonrasında iz kalıp kalmadığıdır. Ameliyat sonrası bikini altında kalan bölgede iz meydana gelir. Yaklaşık 1 ila 2 yıl arasında iz görünümünde ciddi ölçüde azalma görülür. Eğer belirgin görünüm devam ediyorsa bölgeye fraksiyonel lazer uygulanarak izler yok edilir.

 • Operasyon çatlakları ortadan kaldırır mı?

Operasyon alt karın bölgesinde varlığını sürdüren çatlakları büyük oranda azaltmaya yardımcı olur. Fakat karnın üst bölgesinde yer alan çatlaklarda bir değişiklik meydana gelmez. Vücut çatlaklarının oluşumunun önlenmesinde fraksiyonel lazer tedavisi önerilir.

 • Kalıcı mı?

Ameliyat sonrasında hastanın kilosunda büyük oranda bir artış gerçekleşmediği sürece karın germe ameliyatı kalıcılığını korur. Özellikle kadınlarda gebelik, erkeklerde ise aşırı kilo artışına bağlı olarak karın kaslarında yeniden bir gevşeme meydana gelebilir ve buna bağlı olarak karın bölgesinde sarkıklık oluşur. Bu durumda bu kişiler için tekrar ameliyat planlanması gerekir.

 • Karın germe ameliyatı sonrası hamile kalınır mı?

Karın germe ameliyatı sonrasında hamile kalmak mümkündür. Operasyon gebe kalmayı etkilemez fakat daha kalıcı sonuç için doğum sonrası karın germe estetiği uygulanması önerilir. İşlem sonrası gebe kalmak kasların gevşemesine ve sarkmasına neden olacağı için tekrar ameliyat planlanması gerekebilir. Ameliyattan ne kadar süre sonra gebe kalınacağının bir doktor tarafından belirlenmesi doğru olacaktır.

 • Erkeklerde karın germe ameliyatı uygulanabilir mi?

Karın germe ameliyatı erkek hastalarda da uygulanır. Kadınlarda gebelik sonrası oluşan fazla deri ve sarkmalar ana problemi oluştururken, erkeklerde bu durum aşırı kilo artışına bağlanabilir. Karın bölgesindeki sarkmaları önlemek ve gergin ve dümdüz bir görüntüye sahip olmak isteyen erkek hastalar karın germe estetiği yaptırabilir.

 • Tam  ve mini karın germe ameliyatı arasındaki farklar nedir?

Tam karın germe ameliyatı kalça bölgesinden karın bölgesine kadar kas dokusunun gerildiği cerrahi işlemdir. Daha çok yoğun görülen çatlak, sarkma ve yağlanma olan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. İşlem sonucunda göbek deliği tekrar konumlandırılarak göbek bölgesinde düz bir görüntü elde edilmesi sağlanır.

Mini karın germe ameliyatı ise tama işleminden daha dar bir alanı kapsar. Göbek deliğinin yerinde bir oynama olmaz. Sadece göbek deliğinin altına uygulanan germe işlemiyle az miktardaki sarkmalar toparlanır ve karın yağı aldırma operasyonu ile birlikte ameliyat tamamlanır.

 • Mini işlem sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Tam işleme oranla daha kısa sürede toparlanma söz konusudur. Hastanın ilk gece hastanede yatması ve 1 ay ağır iş yapmaması önerilir. Tam ameliyat sonrasında gözle görülür bir iz meydana gelirken, mini ameliyatı sonrasında daha minimal bir iz görülür.

 • Karın germe ameliyatı faydaları nelerdir?
 • Kandaki trigliserit seviyesinde azalma meydana gelir.
 • Yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahip inflamatuar hücrelerinde düşüş yaşanır.
 • Estetik sonrası hastalar daha sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek beslenme ve spor alışkanlığını artırırlar.
 • Estetik sonrası hastaların duruş bozukluğunda düzelme görülür.
 • Hastaların özgüveninde ve mutluluk hormonlarında artış söz konusudur.
 • Karın germe ameliyatı mı liposakşın mı?

Kişinin karın bölgesindeki yağlanmanın miktarı ve sarkmanın derecesine göre uygulanacak operasyon değişiklik gösterebilir. En doğru yaklaşım bir uzman doktor ile birlikte vermektir. Karın bölgesinde aşırı deformasyon bulunmayan hastalarda liposakşın tedavisi daha yaygın uygulanır. Fakat iki operasyonun da birlikte yapılması daha etkili sonuçlar verecektir.

 • Karın germe ameliyatı fiyatları Nedir?

Ameliyat fiyatları operasyonun süresine ve doktorun tecrübesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Vücudunuzu şekillendirmek, daha gergin ve düz bir görünüme sahip olmak ve karın germe fiyatları ile ilgili bilgi almak isterseniz 02122414624 numaralı telefonu arayarak kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Özel Quartz Poliklinik

TEL: +90 212 241 46 24

Facebook:@quartzclinique

Instagram :@quartzclinique

YouTube: Quartz Clinique

 

 

 

 

Advertisement

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.