Bu işin şakası yok

Gazete Özetleri Bu işin şakası yok

9 Eylül Gazetesi Bu işin şakası yok. Tarım ve Orman Bakanlığı, ”İklim Değişikliği ve Tarım” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin geniş bölgelerinde kuraklık yaşanacağı belirtilerek, tarım politikalarının 2-3 derece sıcaklık artışı baz alınarak yapılması gerektiği vurgulandı. Raporda ayrıca dünya genelinde 30 yıla kadar gıda fiyatlarında yüzde 85’e varan artışlar olabileceği ifade edildi. Rapora göre, iklim değişikliğinin Türkiye’de beklenen bazı etkileri şöyle: ”Daha sıcak ve az yağışlı iklim koşulları görülecek.

Ekspres Gazetesi ”Vali Köşger, Kovid-19 denetimine katıldı”. İzmir’de İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği ”Koronavirüs Denetimleri” genelgesi kapsamında kent genelinde pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşına araçları, alışveriş alanları, lokantalar ve kafeteryalarda denetimler yapıldı. Vali Yavuz Köşger’in Konak ilçesinde katıldığı çalışmalarda, işletmelerde sosyal mesafe kuralı, hijyen ve maske kullanımı zorunluluğuna uyulup uyulmadığı denetlendi.

Büyük Tire Gazetesi ”Tire’de meydana gelen yangın korkuttu”. Tire’de dün öğle saatlerinde yaşanan olayda depo olarak kullanılan bir arazi de, arazi sahibinin yakmış olduğu ateş büyüyünce itfaiye ekipleri olaya müdahale etti. Tire’de yaşanan olayda depo olarak kullanılan bir arazi de, arazi sahibinin yakmış olduğu ateş kontrolden çıkınca alevler biranda büyümeye başladı. Olay edinilen bilgilere göre şu şekilde gerçekleşti.

Büyük Torbalı Gazetesi

”Deprem göleti kuruttu”. Bu işin şakası yok. Uzun yıllardır tarımsal alanda kullanılan ve bu sene yeterli yağışların yağmamasından dolayı Türkmenköy Mahallesi’nde bulunan Havuz Pınarı Göleti neredeyse kuruma aşamasına geldi. Hızla kurumaya başlayan gölette su seviyesi 5 metreden 2 metreye kadar geriledi. 3 bin dönümlük tarım alanını sulamak için kullanılan doğal kaynak su her geçen gün azalırken, Türkmenköy Mahalle Muhtarı Ali Çıvgın, ciddi bir iddia ortaya koydu.

Telgraf Gazetesi ”Prestij kaybı olur”. Türkmen, gerekenler yapılmadığı taktirde Bergama’nın kültür mirası listesinden hemen çıkarılmayacağını ancak ‘Tehlike Altındaki Miras’ listesine alınırsa dünyada kötü imaja sebep olacağını söyledi. Uzman arkeolog, ”Daha önce planlanan ve bitirilmesi gereken önemli projeler de var. Bu projeler yapılmadığında ya da yapılırken onlarla iletişim kurulmadığında elbette ki UNESCO nedenini bize soracak” dedi.

Haber Ekspres Gazetesi ”Vakalar artıyor”. Vali Köşger, ”Rakamlar istatistikler daha kötüye gidiyor. Bu aşamada durumu sıkı kontrol etmez ve kurallara uymazsak tekrar yaygınlaşma riski ortaya çıkabilir ve daha ağır yaptırımlar gerekebilir. Bu denetimleri yapmamız lazım ki farkındalık oluşsun. Vatandaşlarımızın da bu kurallara riayet etmesi gerekiyor. Çok hızlı normalize olmaya başladı her şey. Yeni normale uymamız lazım.” diye konuştu.

İlkses Gazetesi Bu işin şakası yok

”Mahallelinin fatura isyanı”. Bu işin şakası yok. İzmir’in Konak İlçesi Hilal ve Yenişehir mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, mahallelerine yeni kurulan trafonun ardından gelen elektrik faturalarına isyan etti. Kaçak elektrik kullandığı gerekçesi ile yeni kurulan trafo ve çipli sistemle uzaktan sayaç okuma sistemi ile aylık binlerce liralık faturalar geldiğini söyleyen mahalleli, eylem yaptı. Yenişehir Mahalle Muhtarı Süleyman Çatalbaş, sistem nedeniyle sayaçlarını göremediklerini söyledi.

Kent Gazetesi ”Küçük Menderes ovası çölleşiyor”. Küçük Menderes Havzasında etkisi gittikçe büyüyen su sorunu hem tarımsal üretim hem de sanayinin geleceğini tehdit ediyor. Bölgede su sorununun en çok yaşandığı ilçelerden biri olan Tire’nin köylerindeki birçok üretici, tarlalarını ekmek bir yana ineklerinin içme suyunu dahi tankerlerle taşıyor. Aynı zamanda Tire ekonomisinin can damarı olan TOSBİ’de fabrikalar tankerlerle taşıma su ile üretimi sürdürmeye çalışıyor.

 

Bir Cevap Yazın