Dolar 32,2030
Euro 34,8379
Altın 2.414,51
BİST 10.792,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 22°C
Pts 22°C

Gazetecilik Nedir

 

Gazetecilik nedir? Gazetecilik mesleği ve gazetecilik hakkında detaylı bilgilere sizlerle paylaşıyoruz. Gazeteapp.com sizlere yüzlerce gazeteleri paylaşmakla yetinmeyip, gazetecilik mesleği hakkında da detaylı bilgileri paylaşıyor. Okuyacağınız yazıda gazeteclik hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz. Bizleri takip etmeyi unutmayın !

 

Başlıklar

Gazete Üzerine

Gazetecilik nedir sorusundan önce gazete, Dünya’da en sık kullanılan kitlesel iletişim araçlarındadır biridir. Ayrıca bir medya organıdır. Gazeteler ucuz ve değersiz kağıtlar üzerine basılmaktadır. İçeriklerinde ağırlıklı olarak güncel olaylar, sosyal olaylar ve gelişmeler hakkında detaylı bilgileri içermektedir. Geniş konu başlıklarına sahip birçok gazeteler vardır. Birçok gazete çeşiti mevcuttur. Yerel gazetelerden tutun magazin gazetelerine kadar.

Yapılan araştırmalarda gazete okuma kültürü’nün yavaş yavaş dijital medya’ya kaydığı hakkında birçok bilgiye erişilmiştir. Gazeteler, teknoloji’nin gelişmesi ile birlikte kağıt israfı’nın önüne geçmeye başlamış ve daha pratik olmaya başlamıştır. Dijital medyalara geçiş yapan gazeteler, teknoloji’nin birçok nimetinden de faydalanmaktadırlar. Kitlesel olarak daha geniş insanlara ulaşabilme şansları doğmuştur. Günümüzde de online gazetelere ilgi daha da fazladır. Tiraj yayımlar ile raflarda yerini alan gazeteler, gün geçtikçe daha da azalmaya başlamaktadır.

gazetecilik nedir

Gazetecilik Nedir ?

Gazetecilik,  gazete işleri ile uğraşan kimselere verilen bir isimdir. Gazetecilik nedir sorusuna istinaden gazeteci ise haber ve bilgi kaynağına ulaşma, hazırlama ve sunma görevini üstlenen kişilere  verilen isimdir. Gazeteciler, haberi kaynağından bulup, derleyip, yorumlayarak son halleri ile editörlere teslim etmektedirler. Editör, gazeteciden aldığı haberi derleyerek son haline getirip, basıma ileten kişidir. Bir gazeteci görevini yapabilmesi için yaşanan olaylara, gelişmeler ve haberlere ulaşabilmesi gerekmektedir. Gazeteciler elde ettikleri verileri belgeler ile güçlendirmektedirler. Gazeteciliğin bunlar gibi hassas konuların olmasından kaynaklı güvenilir kişiler olmak zorudadırlar. Yeri geldiğinde hükümetlere, güç unsuru kimselere karşı savaşmayı göze alabilmesidir.

Gazetecilik oldukça hassas ve kendine has bir duruşu olan meslektir. Varolan olayları, haberleri ve gelişmeleri hiçbir şekilde taraf tutmadan, ideolojisini ayırt etmeksizin  yazmalıdır. Bu tür gazeteciliği gerçekleştiren, gazeteciler ‘’ etik gazetecilik ‘’ ilksesini yerine getirmektedirler ve öyle kabul edilmektedir. Temeli insan olan bir gazetecilik anlayışında, kesin bilgilere ve belgelere erişmeden asla haber yapmamaktadır.

Doğru ve etik haberciliğe inanan gazeteler, okuyucularına Dünya’da yaşanan olayları ve gelişmeri olabildiğince güvevle ve doğru bilgiler vermek niyetindedirler. Gazetecilik mesleğini icra eden kişiler, ürettiği haberleri güvenilir ve doğru kaynaklardan almak zorundadırlar. Aksi taktirde izledikleri çizgi doğrultusunda çalıştıkları gazeteyi ve imajlarını lekeleyebilirler. Bu tür durumlarda da haberi ürettiği kişiler olan halkın gözlerinde saygılarını yitirirler.

Gazetecilik, etraftan duyduğu bilgiler ile yapılmamaktadır. İnsanları açıkça hedef haline gösteren, ahlak kuralları dışında bir eylemlilik halini ürettiği haberlerinde göstermemektedir.

Gazetecilik genel itibari ile hedefinde toplumu belirli kurallar içersinde bilgilendirme, haber ulaştırma, yaşananlar hakkında bilgileri ulaştırma niyetindedirler. Gazeteciliğin birçok çeşitleri bulunmaktadır bunları sizler için yazımızın devamında listeledik .

 

Gazetecilik Türleri Nelerdir ?

Gazetecilik oldukça geniş bir meslek grubudur. Gazeteciliğin alanının geniş olması bu gibi ihtiyaçları ve çeşitlilikleri doğrurmuştur. Liste’de gazetecilik türlerini bulablirsiniz.

– Muhabir

– Editör

– Grafikçi

– Foto Muhabiri

– Yazı İşleri Müdürü

– Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

– Genel Yayın Yönetmeni

Gazeteciliğin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitleri sizler için detaylandırıyoruz.

Muhabir Nedir ?

Muhabir, yaşanan olayları haberleştiren ve halkın huzuruna sunan kişidir. Muhabirler ağırlı olarak, Televizyon kanallarında, hazırladıkları haberi sunan kişilerdir. Muhabirlik’te kendini içinde bölünmektedir. Savaş, Adliye, Polis ve Spor muhabirliği bunlara örneklerdir.

Savaş Muhabirleri : en tehlikeli muhabirlik alanıdır. Bizzat kendileri savaş bölgesine giderek, yaşanan olaylara hakkında bilgi toplama ve görselleştirmeden sorumludurlar.

 Adliye Muhabirleri :  adliye’de memur olarak çalışmaktadırlar. Adli olayları ve vakaları görselleştirmek, gerekirse resmi kurumlara sunmakla görevlidirler.

Polis Muhabirliği :  Aynı şekilde memur olarak çalışmaktadırlar. Örneğin, telizyonlarda izlediğimiz baskınlarda, operasyonlarda görselleri bizlere ileten kişilerdir. Karakollarda çalışan Polis Muhabirleri, özel kuruluşlarda muhabir olarak da çalışabilmektedirler.

Spor Muhabirliği :  Spor müsabakalarında ya da maç sonrası basın toplantılarından söz alıp soru soran ve müsabakalar hakkında detaylı bilgileri derleyen kişilerdir.

 

Editör Nedir ?

Editör, haberlerin görünmeyen kahramanları olarak nitelendirilir. Haberin son halini almasını sağlayan meslektir.  Haberci, muhabir ya da gazeteci haberi derleyip, toplayarak editörü verir. Editör, haber üzerinden noktalama işaratleri, dil bilgileri gibi eksiklikleri düzeltmektedir. Gazetecilik’te oldukça önemli bir alan olarak görülmektedir .

 

Foto Muhabiri

Foto Muhabiri, haberciliğini ağırlıklı olarak fotoğraf üzerinden gerçekleştiren kişidir. Halkı bilgilendirme amacı doğrultusunda gördüğü haber değerindeki anlar görselleştirir. Foto Muhabirleri ağırlık olarak fotoğraf üzerinden habercilik yapmalarına rağmen gerektiğinde görseli metinle destekleyerek haberleştirir. Bu görevleri üstlenen foto muhabir, elindeki verileri editör ile paylaşmaktadır.

 

Yazı İşleri Müdürü

Yazı işler müdürü, bağlı olduğu gazete ya da yayım organlarından üretilen haberleri ve içerikleri onaylayan kişilerdir. Editör, derlediği ve düzenlediği haberi, Yazı işleri müdürüne iletir, müdür bağlı olduğu organın çizgisine uygun olup, olmadığını denetler. Yazı işleri Müdürü onayından geçen diğer yetkili merciğe aktarır.

 

Gazeteapp

Web adresimizde Türkiye’de yayın yapan gazeteler hakkında detaylı bilgiler sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca sitemiz’de gazetelerin manşetleri, birinci sayfa haberlerni bulup dilediğiniz gibi okuyabilirsiniz. Platformumuz Türkiye’de yayın yapan gazeteler dışında da Dünya’dan yayın yapan gazeteleri de sizlerle paylaşıyor. Günlük olarak güncellenen haberleri ve gazeteleri takip etmek için gazeteapp.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

 

GazeteApp Instagram sayfamızı takip edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.