Türkçe Yayın Yapan Yabancı Medya Kuruluşları

Medya kuruluşlarına ait haber siteleri

Amerika’nın sesi Voa
[ABD]
BBC
[İngiltere]
Sputnik
[Rusya]
Deustche welle DW
[Almanya]
Rudaw
[İKBY]
İrna
[İran]
Çin uluslararası radyosu
[Çin]
Şarkul avsat
[Suudi A.]
Sana
[Suriye]
Bulgaristan radyosu
[Bulgaristan]
News.Am
[Ermenistan]
Euronews
[Avrupa birliği]
Kabar-Kırgız ulusal haber ajansı
[Kırgızistan]
Kırım haber ajansı
[Kırım]
Trend haber ajansı
[Azerbaycan]
Filistin enformasyon merkezi
[Filistin]
Kıbrıs haber ajansı
[Kıbrıs]
Xinhua
[Çin]
WDR COSMO
[Almanya]
Taz Gazete
[Almanya]
Mehr news
[İran]
Independent Türkçe
[Suudi A.]
Fars news
[İran]
Yeni Çağ
[Azerbaycan]
Azer News
[Azerbaycan]

Amerika’nın sesi (VOA)

1942 yılında kurulan VOA 45’i aşkın dilde haber ve magazin yayını yapan ABD’nin en büyük uluslararası multimedya kuruluşudur. VOA, yine 12 şubat 1942 yılında Türkçe yayınına Amerika’nın sesi ismiyle başlamıştır.

BBC (Britanya Yayın Kuruluşu)

1922 yılında radyo yayınıyla yayın hayatına başlayan BBC, merkezi Londra’da bulunan devletin parasal desteğiyle 32 dilde yayın hayatını sürdüren haber kuruluşudur. BBC Türkçe servisi ise 20 Kasım 1939 yılında yayın hayatına başlamıştır.

SPUTNİK

30’dan fazla dilde yayın yapan Sputnik, 10 Kasım 2014’te Rossiya Segodnya tarafından kurulan Moskova merkezli uluslararası medya kuruluşudur. 25 Aralık 2014 tarihinde ise Türkçe yayın hayatına başlamış bilhassa 24 Kasım’da Rus Hava Kuvvetleri’ne ait SU-24 tipi savaş jetinin düşürülmesi ile ilgili yayınlarında taraflı olduğu gerekçesiyle sık sık gündeme gelmiştir.

DW (Deutsche Welle)

3 Mayıs 1953 tarihinde Almanya’da yayın hayatına başlayan 30 dilde radyo, televizyon ve internet yayınları yapan Bonn merkezli ulusal ve uluslararası medya kuruluşudur. Kuruluşun Türkçe yayınları 1 Temmuz 1962 tarihinde başlamıştır.

Rudaw

29 Mayıs 2013 tarihinde Irak bölgesel yönetiminde kurulan İngilizce, Arapça, Türkçe, Kürtçe dillerinde yayın yapan Erbil merkezli haber kuruluşudur.

İrna

1934 yılında Pars haber ajansı adıyla kurulan ajans 1979 İran İslam devrimini takip eden 1981 yılında bugünkü adı olan İran İslam Cumhuriyeti haber ajansı adını almıştır. Genel merkezi Tahran’da olan ajans devletin resmi ajansıdır. 30’u İran Dışında 60’ı İran’da olmak üzere 90 bürosu bulunmaktadır.

Çin Uluslararası Radyosu

Çin’in devlet uluslararası radyo yayın ağı olan Çin Uluslararası Radyosu, 3 Aralık 1941 tarihinde Pekin Shijingshan semtinde, Pekin Radyosu olarak kurulmuştur. China Media Group bünyesinde faaliyetlerini yürütmektedir.

Şarku’l Avsat

Saudi Research and Marketing Group bünyesinde Arapça dilince yayınlar yapan Londra merkezli yayın kuruluşudur. 1978 yılında kurulan ajans Arapça’nın yanı sıra Türkçe, İngilizce, Farsça ve Urduca yayınlar da yapmaktadır.

Sana

Suriye’nin resmi Devlet ajansı olan Suriye Arap Haber Ajansı, 1965 yılında kurulmuştur. Arapça’nın yanı sıra Türkçe, İngilizce, İbranice ve daha bir çok dilde yayın yapana ajans özellikle 2011 yılında başlayan iç savaş sonrası yayınlarını artırmış ve bilinirliği büyük oranda artmıştır.

Bulgaristan Radyosu

Genel merkezi Bulgaristan’ın Sofya şehri olan radyo 15 Ocak 1935 yılında yine Sofya’da kurulmuştur.

News.am

Ermenice, Rusça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 4 dilde haber akışı yapan Ermeni Haber ajansı

Euronews

Yayın hayatına 1 Ocak 1993 yılında Lyon merkezli başlayan ajans Avrupa ağırlıklı haberler yapmaktadır. 2011 yılından beri Michael Peters CEO’luğunu yapmaktadır.